Na tuzemský trh dorazila vakcína proti chřipce

Více než 400 tisíc vakcín proti chřipce Vaxigrip Tetra přivezla letos do České republiky společnost Sanofi Pasteur. Počet vakcín se každý rok přizpůsobuje průměrnému zájmu v populaci. Každý, kdo se chce letos nechat očkovat, může tak učinit u svého praktického lékaře zhruba až do konce prosince.

V posledních dnech se u nás objevily informace, že letos nebude dostatek vakcín proti chřipce. „Od poloviny září a během října společnost Sanofi Pasteur postupně dodává do České republiky vakcínu proti chřipce Vaxigrip Tetra. Doposud jsme přivezli již více než 400 tisíc dávek, z toho druhá dodávka ve výši 150 tisíc dávek vakcín proběhla tento týden v pondělí 1. 10. 2018. Třetí dodávka rovněž ve výši 150 tisíc dávek pak byla realizována ve středu 3. 10. 2018 a vakcíny již byly propuštěny do distribuce. Znamená to, že současné potřeby, které stanovujeme z průměrného zájmu populace o očkování, by měly být pokryty. V případě zvýšeného zájmu jsme připraveni okamžitě zajistit takové množství, které plně uspokojí všechny zájemce o očkování a potřeby lékařů,“ vysvětluje Libor Kytýr, mluvčí společnosti Sanofi.

V České republice je obecně velmi nízká proočkovanost pohybující se na hranici 5 až 6 %, což je výrazně pod doporučeními Světové zdravotnické organizace (WHO). Od loňského roku je na českém trhu dostupná čtyřvalentní vakcína Vaxigrip Tetra. Ta účinkuje hned proti čtyřem kmenům chřipky a poskytuje tak širší ochranu ve srovnání s původními třívalentními vakcínami a lépe odpovídá současné epidemiologii chřipky. Očkovat proti chřipce je možné u praktického lékaře nebo v očkovacím centru až do začátku chřipkové epidemie, tedy většinou až do konce kalendářního roku.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail