Plánovaný prodej Zentivy byl dokončen
Zdroj: Zentiva.cz

Společnost Zentiva, dlouholetý a známý výrobce léků, má nového majitele. Francouzská skupina Sanofi dokončila prodej farmaceutické firmy investiční společnosti Advent International, která sídlí v USA. Informoval o tom mluvčí Zentivy Tomáš Tesař. O prodeji jednaly společnosti od letošního dubna, cena podle dřívějších informací činí 1,9 miliardy eur, tedy asi 49 miliard korun.

Zentiva má staletou tradici a sídlí v Praze, přičemž ovšem působí na více než 50 trzích a má silné postavení ve východní Evropě, zejména v tuzemsku, na Slovensku a v Rumunsku. Její výrobní závody fungují v Praze a v Bukurešti a ročně vyrobí a distribuuje více než 350 milionů balení léků.

Plánovaný prodej Zentivy začal loni v říjnu, když Sanofi strávila více než rok vyčleňováním evropské divize generických léků Zentiva do samostatné společnosti. Sanofi chce zjednodušit svůj chod a generické léky nepovažuje za svoji hlavní aktivitu.

Zástupci společnosti Advent International se letos v dubnu vyjádřili v tom smyslu, že chtějí ze Zentivy vytvořit nezávislého evropského lídra v oblasti takzvaných generických léků. Zentiva dnes uvedla, že vstupuje do nové éry nezávislosti a transformace, a bude působit jako samostatná společnost. Podle údajů ze Sbírky listin stoupl Zentivě v loňském roce meziročně čistý zisk o 12,1 procenta na 237 milionů korun. Výnosy klesly o 3,5 procenta na pět miliard korun.

Společnost Advent International se specializuje na restrukturalizace firem a patří mezi největší soukromé investiční fondy. Vznikla v roce 1984 a nyní má ve správě majetek za 35 miliard eur. Firma se soustřeďuje na pět hlavních sektorů – obchodní a finanční služby, průmysl, zdravotní péči, maloobchod, spotřebitele a volný čas a technologie, média a telekomunikace.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail