Lidí s Alzheimerem přibývá, náklady na léčbu rostou

Na 21. září připadá každoročně Mezinárodní den Alzheimerovy choroby, kterou u nás podle nejnovějších dat trpí 150 tisíc lidí, přičemž jejich počet s ohledem na zvyšující se věk naší populace neustále roste. Alzheimerovou nemocí a dalšími demencemi by tak v roce 2036 mělo být postiženo více než 300 000 Čechů.

Největším rizikovým faktorem Alzheimerovy choroby je věk. Ve skupině pětašedesátiletých jsou postiženy zhruba dvě až tři procenta populace, v kategorii nad 80 let je pak postižena celá polovina populace. Rozhodně to však neznamená, že mladí lidé jsou zcela bez rizika. Existují i vzácnější formy, jež se projevují už kolem 40. – 50. roku.

S ohledem na zvyšující se počet nemocných rostou i náklady pojišťoven na léčbu Alzheimerovy choroby. Například Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) uvedla, že za posledních pět let počet pacientů s Alzheimerovou chorobou mezi jejími klienty stoupl o 41 procent. Náklady na jejich léčbu loni překročily 1,1 miliardy korun. Náklady na léčbu těchto pacientů se pojišťovně zvýšily za pět let o téměř 65 procent. V roce 2013 to bylo méně než 700 milionů korun, uvedl mluvčí pojišťovny Oldřich Tichý. Nejrychleji podle pojišťovny rostou počty pacientů v Libereckém kraji, kde jich od roku 2013 přibylo o více než 77 procent. Více než o polovinu se zvýšily také v Plzeňském a Pardubickém kraji.

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (ZP 211) za péči o své klienty s Alzheimerem v loňském roce zaplatila celkem 172,4 milionu korun. V meziročním srovnání jde o nárůst ve výši 16,5 %. „Náklady se loni zvýšily celkem o 24,4 milionu Kč, léčba jednoho pacienta ZP MV ČR stála za rok v průměru téměř 44 000 Kč. Přibývá i nemocných. Zatímco v roce 2016 se jich u nás léčilo 3596, loni už to bylo o 337 více. V převážné většině jde o osoby nad 70 let. Výjimkou však nejsou ani výrazně mladší pacienti, i když jejich počet ve srovnání se staršími ročníky je malý. Loni jsme evidovali 33 nemocných ve věku 35 až 50 let, avšak přes 3300 nemocných ve věku od sedmdesáti let. Nemoc postihuje častěji ženy než muže. Z celkového počtu 3933 nemocných s Alzheimerovou chorobou je přes 2500 žen,“ říká Hana Kadečková, tisková mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail