V životním stylu mají Češi stále rezervy

Více než polovina Čechů a Slováků je spokojená s tím, co dělá, a najde si čas i na sport. Kromě toho však každý druhý z dotázaných pociťuje často stres a zapomíná na vyváženou stravu. Vyplývá to z odpovědí získaných prostřednictvím on-line testu Index zdraví Walmark, do něhož se během prvních pěti měsíců letošního roku zapojilo více než 47 tisíc Čechů a 25 tisíc Slováků.

„Z on-line testu Indexu zdraví Walmark vyplývá, že pouze 38 procent z dotazovaných Češek a Slovenek jí rybu alespoň jednou týdně. U mužů je konzumace ryb o něco vyšší a minimálně jednou týdně si rybu dopřeje 45 procent mužů. Podobná situace nastává i u luštěnin, kdy celá polovina žen zapomíná začlenit do jídelníčku luštěniny alespoň jednou týdně. Muži jsou na tom také v tomto případě o něco lépe. Až 55 procent Čechů a 59 procent Slováků totiž jí luštěniny během týdne minimálně jednou,“ vysvětluje zástupkyně společnosti Walmark Zuzana Hlochová. Už dvě až tři porce ryb týdně přitom podporují zdraví našeho srdce. Právě nenasycené mastné kyseliny Omega-3 patří mezi esenciální mastné kyseliny, které dokážeme získat jedině ze stravy. Lidské tělo je není schopné samo vytvořit.

Pokud jde o slazené nápoje, jsou na tom Češi o něco lépe než Slováci, ale ani v jednom případě nejde o ideální stav. Na dotaz „konzumujete více než 2krát měsíčně slazené nápoje“ odpovědělo kladně 41 % Čechů a 52 % Slováků.

Nejen vhodná strava a dostatečný přísun vitaminů jsou důležité pro lepší zvládání množství povinností a stresu. Právě kvalita spánku má vliv na úroveň fyzické energie, duševní svěžesti a schopnosti koncentrace v průběhu dne. „Když jsme v našem průzkumu zjišťovali, jak dobře lidé spí, vyšlo nám, že muži spí lépe než ženy. Více než 70 procent mužů z obou zemí totiž odpovědělo, že spí dobře, mezi ženami to bylo jen 66 procent žen,“ porovnává zástupkyně společnosti Walmark, Hana Lerchová. Už 6 hodin kvalitního spánku denně má vliv i na naši celkovou kondici a dokáže snižovat riziko vysokého BMI. „Na základě on-line testu Index zdraví můžeme říct, že hodnoty BMI u žen i mužů jsou v obou zemích téměř totožné,“ hodnotí Hana Lerchová.

Přestože z testu vyplynulo, že lidé se snaží sportovat, stále není co do dostatku pohybu situace ideální. Například 65 % Čechů a 64 % Češek odpovědělo, že má sedavé zaměstnání nebo většinu dne tráví v jedné strnulé pozici, přičemž pouze 49 % žen a 46 % z dotázaných mužů si během dne procvičuje tělo.

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail