Vrácení doplatku za léky se letos týká výrazně více lidí

Ochranný limit, po jehož dosažení zdravotní pojišťovny klientům zaplacené peníze na doplatcích za léky vrací, se letos snížil pro děti a seniory na 1000 korun a pro starší 70 let nad 500 korun. Lidí, kteří příslušný limit překročili, je letos přibližně třicetkrát víc než za loňský první půlrok. Vyplývá to z údajů ze čtyř největších zdravotních pojišťoven. Pojišťovny ve formě vratek zaplatily přes 185 milionů korun, proti stejnému období loňského roku je to asi desetkrát víc. Peníze odesílají v těchto dnech.

Do loňského roku byl limit pro děti a seniory nad 2500 korun, pro ostatní dospělé zůstal na 5000 korunách. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) loni vracela doplatky za léky necelým sedmi tisícům ze svých 5,9 milionu klientů. Letos na něj za prvních šest měsíců dosáhlo přes 221 000 lidí. Téměř 198 000 z nich byli senioři nad 70 let. „Potvrzuje se předpoklad, že změna limitu pomůže hlavně seniorům starším 70 let. Lidé v seniorském věku čerpají zdravotní služby ve větším rozsahu a také počet léků, které užívají, je větší. Přitom ale už nejsou ekonomicky aktivní, nevydělávají si,“ řekl ČTK Oldřich Tichý, mluvčí VZP.

Druhá největší pojišťovna, Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra ČR (ZPMV), loni za celý rok na vratkách doplatků vyplatila 13,3 milionu korun. Letos za první pololetí to byl téměř dvojnásobek. „Klienti nemusejí pojišťovnu o vrácení přeplatků žádat. Zdravotní pojišťovna hlídá výši zaplacených poplatků sama a peníze posílá po překročení limitu zpět,“ vysvětlila mluvčí ZPMV Hana Kadečková. Dodala, že peníze přijdou buď složenkou, nebo na účet.

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP), která má třetí nejvyšší počet klientů, v prvním čtvrtletí evidovala asi 10 000 a ve druhém kolem 26 000 lidí, kteří mají nárok na vratku. Někteří z nich měli nárok za obě čtvrtletí. Celkem šlo podle mluvčí ČPZP Elenky Mazurové o 13,7 milionu korun. Loni pojišťovna vracela šest milionů za celý rok.

Čtvrtá největší ze sedmi českých zdravotních pojišťoven, Oborová zdravotní pojišťovna (OZP), loni za první pololetí poslala klientům vratky ve výši 1,2 milionu korun. Letos to bylo za stejné období více než desetkrát tolik.

Změna zákona o veřejném zdravotním pojištění měla za cíl snížit spoluúčast sociálně citlivějších skupin obyvatel. Podle odhadů budou změny letos stát celkem 440 milionů korun. Pojišťovny s tím počítaly. „Na nárůst vrácených peněz našim klientům jsme se připravili už loni při sestavování letošního rozpočtu pojišťovny,“ uvedl Radovan Kouřil, generální ředitel OZP.

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail