Ministerstvo zakázalo vyvážet dva léčivé přípravky

Kvůli možným problémům s dostupností léčivých přípravků Subutex a Suboxone v Evropské unii vydalo Ministerstvo zdravotnictví ČR (MZ ČR) předběžné opatření obecné povahy, na jehož základě zakázalo distribuovat či vyvážet jmenované přípravky mimo území České republiky.

Společnost Indivior, která léky vyrábí, dočasně pozastavila výrobu kvůli zjištěné závadě v jakosti. Šarže léčivých přípravků Subutex a Suboxone, u kterých byla identifikována závada v jakosti, nebyly propuštěny do oběhu. V rámci šetření uvedené závady v jakosti byla výroba jmenovaných léčivých přípravků pozastavena. S ohledem na to by mohl lék chybět jak v České republice, tak i jinde v Evropě.

Uvedené léčivé přípravky jsou určeny k terapii závislosti na opioidiech. Jak ze sdělení MZ ČR vyplývá, v České republice jsou na trhu sice registrované a obchodované léčivé přípravky, které by mohly nahradit případný výpadek léčivých přípravků Subutex, ale vzhledem k jeho velmi významnému podílu na českém trhu z hlediska spotřeby, jsou důvodné pochyby o tom, že by držitelé rozhodnutí o registraci ekvivalentních léčivých přípravků mohli bezprostředně pružným způsobem reagovat na výpadek jmenovaných léčiv navýšením dodávek.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail