Mění se očkovací schéma proti meningokoku B

Po povinné hexavakcíně a vakcíně proti pneumokokům přechází na schéma 2+1 také doporučovaná vakcína proti meningokoku B, který je v Česku nejčastěji se vyskytující séroskupinou posledních několika let. Také v tomto případě ubude jedna dávka, díky čemuž mohou rodiče ušetřit několik tisíc korun.

Očkování proti meningokokovým onemocněním je doporučováno už ve dvou měsících věku dítěte. Pokud je první dávka očkovací látky podána už v této časné fázi, je nutné zvolit očkovací schéma 3+1. Celkově tedy dítě dostane tři dávky základního očkování s minimálním odstupem 1 měsíc mezi dávkami, a čtvrtou posilující, takzvaný booster, pak mezi 12. a 15. měsícem věku. Na základě nových medicínských poznatků se teď k tomuto osvědčenému schématu přidává druhé schéma.

Kojence je nově možné očkovat také ve schématu 2+1, kdy je první dávka podána dětem ve věku od 3 do 5 měsíců, druhá dávka je aplikována s minimálně dvouměsíčním odstupem a booster (posilující dávka) opět mezi 12. a 15. měsícem. Díky tomu je možné vakcinaci proti meningokoku skupiny B jednodušeji zařadit do očkovacího kalendáře. Rodiče kojenců tudíž mohou ušetřit jednu návštěvu pediatra i finanční prostředky. „Při schématu 2+1 se očkování proti meningokoku skupiny B stane ještě dostupnější, a to i pro rodiny, které si nemohly tuto investici dovolit, přestože chtěly své děti chránit. Finanční úspora je při volbě schématu 2+1 až 3000 korun,“ uvádí communication manager společnosti GSK Jakub Hofmann.

Nově představené očkovací schéma by mohlo zaujmout i ty, kteří nepovinnou vakcinaci proti meningokoku odkládají do vyššího věku dítěte. Odebrání jedné dávky, aniž by se snížila účinnost ochrany, by se pro ně mohlo stát vhodnou motivací a výzvou k přehodnocení postojů. „Věříme, že možnost alternativního očkovacího schématu 2+1 zaujme i lékaře, díky kterým se rodiče dětí dozvědí, jak je důležité poskytnout malým dětem ochranu proti infekcím způsobeným meningokokem typu B,“ dodává Jakub Hofmann.

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail