Senioři žádají jednotné doplatky na léky

Jednotné doplatky na léky v celé České republice už nejsou jen tématem probíraným v lékárenských kruzích, požadavek na ně přichází i ze strany seniorů.

Spolek Čeští senioři opakovaně vznesl požadavek na jednotný pevný doplatek za léky, který by byl platný pro celou republiku. Podle jejich vyjádření se nyní se nacházíme v situaci, kdy rozdílné doplatky za stejný lék poškozují zejména seniory v menších městech a obcích a nutí je v rámci úspor obíhat mnoho lékáren. Jsou ale místa, kde si vybírat lékárnu nemohou, ty jsou si toho často vědomy a senioři tak zbytečně vynakládají více peněz za doplatek léků na recept.
Spolek dále upozorňuje, že také nastává situace, kdy se zhoršuje dostupnost některých důležitých léků v menších lékárnách. Premiér Andrej Babiš slíbil organizaci pomoc v této záležitosti již před dvěma měsíci. Podle něj ministerstvo zdravotnictví patrně nemá zájem na řešení této záležitosti a spolu se Státním ústavem pro kontrolu léčiv dosud nepředložilo žádné řešení, které je již v okolních civilizovanějších zemích dávno vyřešeno. Podle názoru Seniorů ČR, z. s., kteří mají prosazování jednotných doplatků za léky na recept pro seniory ve svém programu, je v pozadí zájem farmaceutické a distributorské lobby, jež se snaží ovládnout ministerstvo zdravotnictví a možná i samotného méně zkušeného ministra Adama Vojtěcha.

Po zavedení pevných doplatků volají lékárníci dlouhodobě. Ministerstvo zdravotnictví se vyjádřilo v tom smyslu, že je požádalo, aby předložili detailnější analýzu a konkrétní návrhy realizace. Zatím však žádné nedostalo. „Otázkou je, jak bychom vysvětlili pacientům, že na lék, který mají dnes plně hrazený tam, kde lékárna nakupuje efektivněji, najednou budou muset všude stejně doplácet. Nejsme přesvědčeni o tom, že lidé jsou ochotni hledání lékárny, kde dostanou lék bez doplatku či s nižším doplatkem, vyměnit za jistotu, že všude dostanou lék za stejný doplatek, který ale může být i podstatně vyšší, než ho mívali před tím. Proto je pro takovou změnu potřebný celospolečenský a politický konsensus,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail