Dr. Max spustil pilotní provoz verifikace léčiv

Několik lékáren sítě Dr. Max má za sebou prvních pár týdnů pilotní fáze oběhu léčiv, nastaveného podle kritérií evropské Směrnice o padělaných léčivých přípravcích (FMD – Falsified Medicine Directive). Podle vyjádření zástupců společnosti Česká lékárna holding (ČLH), která síť lékáren Dr. Max provozuje, vše dosud běží bez závažnějších komplikací, třebaže si uplatňování uvedené směrnice vyžádalo změny software i technického vybavení. V tomto směru jde zejména o pořízení nových čteček schopných poradit si s 2D kódy, kterými budou léky do budoucna nově označovány.

„Jako největší hráč na trhu si uvědomujeme svou odpovědnost při účasti na zásadních inovacích, i když to s sebou nese potřebu značných investic,“ uvádí o rozběhu pilotního provozu Daniel Horák, generální ředitel společnosti ČLH. V celé síti bylo například nutné přizpůsobit nové směrnici čtečky jak na expedici, tak na příjmu, kde dosud bylo jen klasické vybavení pro čtení čárových kódů. Při ceně kolem 5 tisíc za kus to znamená pro všech cca 430 lékáren Dr. Max dodatečný náklad přes dva miliony korun jen na počítačích u příjmu. Většinu čteček bylo ale nutné vyměnit i na expedici, tedy u výdeje léků pacientovi. Kvůli stále větším nárokům na rychlost přenosu dat bylo třeba také u mnoha lékáren navýšit kapacitu internetu. Další náklady představuje vlna školení expedientů na nové nejen softwarové změny, ale i na kompletně nový způsob výdeje léků. Softwarově se musel přeprogramovat celý příjem i expedice, proces retaxace, tedy kompletní logistika pohybu kontrolovaného přípravku.

První jednání o testovacím provozu s garantem projektu – Asociací inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) se uskutečnila před více než rokem. Původně se předpokládal pilotní start v prosinci 2017, došlo ale k několika odkladům. „Fakt, že si AIFP vybralo síť Dr. Max, svědčí o tom, že jsou naše lékárny považovány už teď za bezpečný kanál oběhu léků,“ komentuje nominaci Daniel Horák. Od prvního červencového pondělka se oběh léků podle FMD testuje v prvních lékárnách Dr. Max – například na poliklinikách v Kladně a pražských Modřanech, v Praze Kobylisích na Střelničné a u Ládví, v Čakovicích a Na Poříčí. První část pilotního provozu se zatím týká čtyř přípravků, opatřených nově dvojím kódem, a to léků Strattera, Trulicity, Durogesic a Klimonom. Výdej pacientům zatím probíhá normálně, i když dochází k mírnému zdržení. Propojení lékáren s úložištěm pro ověření léku bylo funkční, pravost se podařilo potvrdit.

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail