Závada jakosti důvodem stahování některých léků s valsartanem

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) stahuje od pacientů a z úrovně zdravotnických zařízení, lékáren a od distributorů některé léčivé přípravky, které obsahují léčivou látku valsartan. Důvodem stahování je podezření na závadu v jakosti. Stahování postihlo v různé míře všechny státy Evropské unie a týká se více léčivých přípravků různých držitelů rozhodnutí o registraci.

 

Léčivé přípravky s obsahem valsartanu nebo jeho kombinací s jinou léčivou látkou jsou předepisovány pacientům s vysokým krevním tlakem, chronickým srdečním selháním a po nedávno prodělaném infarktu myokardu. V České republice se stahování týká všech šarží přípravků Blessin a Blessin Plus H, Kylotan Neo a Kylotan Plus H, Valzap a Valzap Combi a Vanatex HCT.

Podle vyjádření SÚKL stojí za stahováním uvedených léčivých přípravků možná přítomnost nečistoty v léčivé látce valsartan, kterou je N-nitrosodimetylamin (NDMA). Tato látka se vyskytuje mimo jiné i ve vodě, půdě, okolním prostředí, alkoholu, cigaretovém kouři a některých potravinách – jako například v masných a uzených výrobcích. Její přítomnost v léčivém přípravku je dlouhodobě neakceptovatelná. Ke stahování dochází kvůli omezení případných zdravotních rizik.

SÚKL vyzývá pacienty, kteří lék s obsahem valsartanu užívají, aby si zkontrolovali, o jaký přípravek jde. Stahování se totiž netýká léčivých přípravků Valsacor a Valsacombi. V případě, že si nejsou jisti, zda se opatření týká i jejich léčivého přípravku, mohou se poradit s lékárníkem. Dále upozorňuje, aby rozhodně nepřerušovali léčbu, pokud užívají léky, kterých se stahování týká, a o dalším postupu se poradili s lékařem. Užíváním stahovaných léčivých přípravků s valsartanem nehrozí pacientům bezprostřední zdravotní nebezpečí. Nevyužívané léčivé přípravky včetně neotevřených balení by měli pacienti odevzdat k likvidaci v lékárně.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail