Den lékáren letos ve znamení profese lékárníka

Ve čtvrtek 21. června se uskuteční tradiční Den lékáren, pořádaný Českou lékárnickou komorou. Ústředním tématem letošního ročníku je, co to znamená být lékárníkem. Jeho cílem je přiblížit veřejnosti profesi lékárníka, podrobně vysvětlit, co je náplní jeho práce, jaké jsou jeho kompetence a proč je tato profese v mnoha ohledech nenahraditelná.

Účelem je mimo jiné upozornit veřejnost na to, že lékárna už dnes není jen místem, kde člověk v bílém plášti stroze vydává léky na recept. Lékárníci v současnosti v mnohém doplňují lékaře, radí lidem nejen s výběrem léků, ale i se správným dávkováním či nežádoucími lékovými interakcemi a hrají tak důležitou roli v celkovém systému odborné péče o pacienta. Zejména starší lidé mnohdy vyžadují více času i pozornosti a lékárník by je měl trpělivě vyslechnout a vše podstatné jim pečlivě vysvětlit.

„Letos hovoříme v souvislosti s Dnem lékáren přímo o profesi lékárníka nejen proto, že chceme podpořit prestiž našeho povolání. Rádi bychom lidem také ukázali, jak důležitý je osobní kontakt lékárníka s pacientem a proč je v jejich zájmu daleko bezpečnější fyzická návštěva lékárny než nákup přes nejrůznější e-shopy,“ říká PharmDr. Lubomír Chudoba, prezident České lékárnické komory.

Farmaceutická péče o pacienta je v České republice nadstandardní, lékárník je odborník, který je spolu s lékařem spoluzodpovědný za lékovou terapii pacienta. Kromě odborných znalostí by měl být zároveň vybaven značnou dávkou empatie.

Lékárníci si pro své pacienty připravili na Den lékáren nejen edukativní letáčky a drobné dárky, ale také speciální informace v sekci pacientského webu www.lekarnickekapky.cz/denlekaren. Do projektu Dne lékáren se zapojilo 1230 lékáren.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail