Stan proti melanomu: odhaleno 158 zhoubných nádorů

Letošní vyšetřovací a preventivní akce probíhala pod mottem Černá tečka pod nehtem nemusí být jen modřina a bylo během ní odhaleno více zhoubných nádorů než v uplynulých letech. Je to jasné varování před nastupující letní sezónou.

Melanomovým stanem v Praze, Brně a Ostravě prošlo 4194 zájemců o vyšetření a u 158 z nich bylo diagnostikováno 158 zhoubných nádorů (šlo o 47 melanomů,
94 bazaliomů a 17 spinaliomů). V roce 2017 to bylo 151 (z cca 4 500 vyšetřených) a předloni 97 nádorů (z cca 4 000 vyšetřených). To je více případů než v uplynulých letech a dokazuje to, že obyvatelé Česka stále podceňují nebezpečí slunečního záření.

Cílem akce bylo upozornit na možnost výskytu melanomů v méně běžných lokalitách. „Letos nás navštívilo větší množství osob právě s pigmentovými změnami na nehtech nebo s nehojícími se projevy na okrajových částech těla. Řadu z těchto pacientů jsme po vyšetření na dermatoskopu museli objednat na zákrok v Praze na naše pracoviště a mimo Prahu do spolupracujících zařízení,“ říká prof. MUDr. Petr Arenberger, DrSc., MBA, přednosta Dermatovenerologické kliniky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. „Novinkou letošního ročníku byly dotazníky zjišťující povědomí české populace o ochraně kůže na slunci, kožních nádorech nebo stavu ozonu v České republice. Tato data se stanou součástí celoevropské kampaně zaměřené proti melanomu,“ dodává doc. MUDr. Monika Arenbergerová, PhD, přední česká dermatoložka.

„Až dvě třetiny kožních nádorů vznikají kvůli tomu, že se lidé vystavují škodlivému slunečnímu záření,“ upozorňuje MUDr. Gabriel Pallay, ředitel odborného rozvoje lékáren Dr. Max, které jsou generálním partnerem akce, a varuje: „Kožní nádory nejvíce ohrožují osoby s kožním fototypem I až II, tedy lidi se světlou pletí, jichž žije v Česku patnáct procent. I když úmrtnost na rakovinu kůže neroste tak strmě jako její výskyt, i nadále patří právě melanom k nejfatálnějším nádorům. Podle údajů Národního onkologického registru, v posledních letech umírá v Česku na zhoubný melanom každoročně přes 400 lidí.“

Všechny lékárny Dr. Max se i z tohoto důvodu v posledních letech systematicky zaměřily na péči o pokožku. Asi v sedmi desítkách z nich fungují dermocentra a sortiment léčivé dermokosmetiky i přípravků na ochranu pokožky před sluncem je velmi široký. Tato kategorie produktů je nejžádanější jak v klasických lékárnách, tak v e-shopu.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail