Lidé přehlížejí závažnost hypertenze

Do roku 2030 se počet obyvatel EU sníží vinou kardiovaskulárních onemocnění až o 72 milionů. Mezi nejčastější kardiovaskulární choroby patří také hypertenze neboli vysoký krevní tlak. Právě tomuto problému je zasvěcen Světový den hypertenze, který každý rok připadá na 17. května.

Mnoho lidí netuší, že vhodnou prevencí lze onemocnění srdce a cév předcházet. „Vysoký krevní tlak často nedoprovází jasné příznaky. Většina lidí se i s hypertenzí cítí zdravě, přestože v jejich tepnách proudí krev pod velmi silným a nebezpečným tlakem. Pravidelné měření krevního tlaku by mělo být součástí domácí prevence, a to zvlášť u lidí starších čtyřiceti let,“ říká Jana Hraběová, brand manažerka společnosti Hartmann – Rico a dodává: „Kdyby pacienti dbali na vhodnou prevenci, až 80 procent příhod spojených s hypertenzí by se nemuselo stát.“

Navzdory tomu, že hypertenzí u nás trpí 1 707 000 osob registrovaných u obvodních lékařů, její závažnost se často přehlíží. Možným důsledkem vysokého krevního tlaku je přitom vznik dvou nejčastějších příčin úmrtí v České republice – infarktu myokardu a cévní mozkové příhody. Přestože na potíže mají vliv i faktory, které jen stěží ovlivníme, jako je věk, pohlaví či dědičnost, hypertenzi se lze i v dnešní uspěchané době vyhnout. Jak? Kromě zdravého životního stylu pomáhá pravidelné měření tlaku. Dnes už kvůli tomu ani nemusíte k lékaři.

Vysoký krevní tlak často doprovází i fibrilace síní, nejčastější příčina mozkové mrtvice. Tato srdeční arytmie se však obvykle vyskytuje v nepravidelných intervalech, proto ji lze odhalit pouze v době, kdy k ní dochází. S přenosným tlakoměrem Veroval s EKG je možné zaznamenávat srdeční rytmus kdekoli a kdykoli.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail