Květinový den upozorňuje na prevenci rakoviny tlustého střeva a konečníku

Do ulic v celé republice vyjdou ve středu 16. května opět dvojice dobrovolníků ve žlutých tričkách, aby nabízeli tradiční žlutý kvítek měsíčku, letos s vínovou stužkou, za částku 20 Kč. Tímto finančním obnosem lze přispět na boj proti rakovině. Letošní 22. ročník veřejné sbírky Český den proti rakovině je zároveň preventivní kampaní, která má tentokrát upozornit na nádorové onemocnění tlustého střeva a konečníku.

Informační kampaň k rakovině tlustého střeva a konečníku v rámci květnové sbírky zvolila liga již potřetí. Důvodem je stále vysoké číslo nově diagnostikovaných případů, které se pohybuje okolo 8000 ročně. Skutečnost, že úmrtnost na toto onemocnění trvale klesá, je pozitivní zprávou, přesto předsedkyně Ligy proti rakovině Praha Michaela Fridrichová vidí možnosti zlepšení situace: „Tak jako u převážné většiny nádorových onemocnění i u rakoviny tlustého střeva a konečníku úspěch léčby závisí na časné diagnóze nemoci. K vyhledávání raných stádií, a dokonce i prekancerózních stavů slouží preventivní vyšetření na skryté krvácení, případně kolonoskopie. Současná situace je však taková, že skríningu se účastní pouze jedna třetina uvažované populace.“

Během sbírky lze využít i moderní technologie, mobilní aplikace Den proti rakovině umožňuje vidět a najít si nejbližšího prodejce kytiček, zároveň také zakoupení elektronické kytičky prostřednictvím zaslání dárcovské SMS. Letošní novinkou je preventivní kalendář, který uživatele informuje o všech možnostech preventivních prohlídek, na které má nárok. DMS na podporu projektů Ligy proti rakovině Praha má podobu DMS KVET 30 nebo 60 nebo 90, liga podle zvolené částky obdrží 29, 59, případně 89 Kč.

V den sbírky bude v horní části Václavského náměstí stát již tradičně žlutý stan Ligy, kde je možné s jistotou koupit kytičku. Ty budou mezi ostatními dobrovolníky nabízet například i Heidi Janků, Martin Dejdar či Taťána Míková. V doprovodném programu vystoupí mnoho zpěváků, pěveckých sborů i tanečníků, např. Vladimír Hron, Heidi, Sestry Havelkovy, program zakončí Jaroslav Uhlíř. Všem zájemcům budou v improvizovaných „ordinacích“ od 12 do 18 hodin k dispozici ke konzultacím lékaři – onkolog a dermatolog.

Vybrané peníze za prodej kytiček, za zaslané DMS a dary na účet slouží k financování tří základních dlouhodobých programů:

  1. nádorová prevence
  2. podpora kvality života onkologických pacientů
  3. podpora onkologického výzkumu, kvalita výuky a dotace na instrumentální dovybavení onkologických pracovišť

Sbírka v číslech:

14 500 dobrovolníků ve žlutých tričkách
980 000 kvítků s vínovou stužkou a letáčků o prevenci rakoviny tlustého střeva a konečníku
7250 pokladních vaků, které po sbírce zpracovává Česká pošta
1200 míst v celé České republice, ve všech krajích i okresech
1530 balíčků s materiálem ke sbírce zdarma rozvezených firmou Geis
1050 spolupracujících subjektů
15 000 sušenek pro každého dobrovolníka zdarma poskytnutých firmou Emco

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail