Černá tečka pod nehtem nemusí být jen modřina

Startuje nejmasovější preventivní akce, která se zaměřuje především na zjišťování výskytu melanomu. Letošní ročník akce známé pod názvem Stan proti melanomu je již dvanáctý a lidé si během něj mohou zdarma nechat od čtvrtka do úterý (10. až 15. května) ve třech městech České republiky vyšetřit pigmentová znaménka.

Akce začala ve čtvrtek 10. května v Praze, kde potrvá dva dny. V pondělí 14. května se přesouvá do Brna a v úterý 15. května do Ostravy. Všechny lokace budou mít otevřeno od 10 do 18 hodin. Letošní vyšetřovací a preventivní akce probíhá pod mottem „Černá tečka pod nehtem nemusí být jen modřina“ a chce upozornit na možnost výskytu melanomu na méně běžných místech. Na návštěvníky akce čeká bezplatné vyšetřování pigmentových znamének, tým specialistů z Dermatovenerologické kliniky na Královských Vinohradech, Masarykova onkologického ústavu a FN Ostrava, speciální analýza digitálním dermatoskopem a další program.

Hlavním organizátorem akce je Fakultní nemocnice Královské Vinohrady ve spolupráci s Masarykovým onkologickým ústavem a Fakultní nemocnicí Ostrava, pod záštitou České dermatovenerologické společnosti ČLS JEP. Generálním partnerem jsou třetím rokem lékárny Dr. Max.

Stan proti melanomu se může pochlubit rostoucím zájmem veřejnosti – zatímco v roce 2016 ho navštívilo 4 001 lidí, vloni už to bylo bezmála čtyři a půl tisíce lidí. Za jedenáct let trvání akce, která je součástí celoevropské kampaně dermatologů, bylo ve Stanu proti melanomu vyšetřeno 38 a půl tisíce zájemců a odhaleno přibližně 600 nových případů maligního melanomu.

V roce 2016 se tak podařilo zachytit 38 melanomů a 59 bazaliomů a spinaliomů, v roce 2017 bylo zjištěno celkem 151 nádorů, z toho 25 melanomů. „Maligní melanom je závažné a záludné onemocnění, a proto je primární prevence jednou z nejúčinnějších zbraní proti této chorobě“, říká Gabriel Pallay, ředitel odborného vzdělávání lékáren Dr. Max a upozorňuje: „Není důvod prevenci odkládat, je třeba jednat co nejrychleji!“

Podrobné informace o projektu jsou k dispozici na www.melanom.cz.

Termíny a lokace Stanu proti melanomu:
Praha – 10. až 11. 5. 2018 / Václavské náměstí
Brno – 14. 5. 2018 / Náměstí Svobody
Ostrava – 15. 5. / Shopping Park Avion

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail