Den kůže upozorňuje na důležitost doteků pro nemocné lidi

Den kůže každoročně připadá na 5.5. Tento den byl vybrán pro podobnost s přirozeným pH zdravé pokožky, které je 5,5. Akné, ekzémy, psoriáza či různé dermatitidy jsou jen zlomkem toho, co může kůži během života postihnout.

Lidem s kožními onemocněními ani samotným pacientům se není třeba vyhýbat. Taková je i hlavní myšlenka Dne kůže. Organizuje ho Společnost psoriatiků a atopiků, a tímto způsobem chce nabídnout možnost zorientovat se v problematice blízké pacientům i veřejnosti.

Zdravá pokožka má již od dětství mírně kyselé pH, proto hovoříme o kyselém ochranném plášti pokožky, který nás chrání před vlivem patogenních mikroorganismů a bakterií. Pokud dojde k narušení pláště, například používáním nevhodných mycích prostředků nebo příliš častým mytím, pH pokožky se začne přibližovat k neutrálnímu, které je však ideálním prostředím právě pro patogenní organismy. Je-li kyselý plášť pokožky narušen používáním klasického mýdla obsahujícího alkalické složky (běžné má pH zhruba 12), trvá obnova na hodnotu pH 5,5 u zdravého jedince zhruba tři hodiny, u dětí a starších lidí je tato doba ještě delší. A čím déle tento proces trvá, tím vyšší je riziko poškození pokožky.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail