Lidé by uvítali dovoz předepsaných léků domů

Současná legislativa to neumožňuje a zákon přímo vyžaduje, aby si lidé předepsané léky vyzvedli v kamenné lékárně. V odborných kruzích ale již probíhá diskuse o uvolnění některých skupin předpisových léčiv pro doručení domů. Z exkluzivního výzkumu Pilulka.cz navíc vyplývá, že drtivá většina respondentů by zásilkový prodej receptových léčiv uvítala.

Možnou změnou se podle zpravodajského deníku E15 zabývá i ministr zdravotnictví: „V Evropě je zásilkový výdej receptových léků čím dál rozšířenější. Je to bezesporu trend. Je to budoucnost lékárenství. Je spíš otázka času, kdy to bude,“ uvedl Adam Vojtěch. Země jako třeba Německo, Dánsko, Švédsko nebo Holandsko možnost nechat dodat předepsané léky svým občanům na místo určení již nabízejí. Pro řadu pacientů, například starších lidí, kteří žijí sami, a kvůli hendikepu je pro ně cesta do lékárny problém, by to byla velká úleva.

Zájem pacientů o úsporu času a zjednodušení života potvrzují výsledky průzkumu Pilulka.cz. Celkem 68 % dotázaných lidí uvedlo, že do lékárny chodí více než šestkrát ročně, 24 % do lékáren chodí 3-5x ročně a jen osm procent potom 1-2x ročně. Lidé jsou ale již zvyklí nakupovat na internetu volně prodejné léky – na webu je běžně objednává 69 % respondentů. Z toho také plyne, že by lidé zcela jasně uvítali možnost nechat si domů dovážet i předpisové léky – pro tuto možnost se vyslovila naprostá většina dotázaných, celkem 80 %. „My jsme připraveni v případě změny legislativy doručování pacientům nabídnout.
Využijeme k tomu vlastní rozvozovou službu Pilulka Auto. Ta rozváží pacientům léky již od 60 minut od objednání,“ říká k tomu Martin Kasa, spolumajitel Pilulka.cz.

Možné výhody zásilkového prodej receptových léčiv:

  • usnadní život (například seniorům, hendikepovaným a zaneprázdněným osobám)
  • umožní stahování léčiv i po výdeji (nejen nevydaných léčiv)
  • nabízí tržní prostředí a tlak na snižování doplatků pro spotřebitele
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail