GSK od Novartisu kupuje zbytek podílu ve společném podniku

Jedna z největších farmaceutických společností na světě, britská GSK, oznámila, že se švýcarskou společností Novartis dospěla k dohodě o odkupu jejího 36,5% podílu ve společném podniku Consumer Healthcare za 9,2 miliard liber. GSK se tak stává výhradním vlastníkem této divize.

Společný podnik Consumer Healthcare vznikl v rámci třídílné transakce mezi společnostmi GSK a Novartis, kterou akcionáři schválili v roce 2014. Tržby divize Consumer Healthcare společnosti GSK v loňském roce dosáhly 7,8 mld. liber.

„Navrhovaná transakce reaguje na jednu z našich klíčových priorit v oblasti alokace kapitálu a akcionářům GSK umožní využít v plné výši hodnotu jedné z nejdůležitějších světových divizí Consumer Healthcare. Transakce podle očekávání podpoří upravené příjmy a cash flow skupiny a pomůže ke zlepšení výkonnosti. Zároveň nám umožní naplánovat také další využití kapitálu v prioritních oblastech, zejména pokud jde o výzkum a vývoj ve farmacii,“ uvedla Emma Walmsley, generální ředitelka GSK.

Transakce podle očekávání přispěje k růstu výnosů v roce 2018 a následně k posílení tvorby cash flow. „Tyto finanční přínosy spolu s možností uvádět na trh nové výrobky a s očekávanými zlepšeními v provozní oblasti ještě více posílí důvěru společnosti GSK v její schopnost splnit cíle naplánované do roku 2020 a efektivně investovat do dalších priorit celé skupiny,“ přiblížil dále Pavel Behenský, generální ředitel české pobočky GSK Consumer Healthcare.

Divize Consumer Healthcare společnosti GSK má dobré předpoklady pro růst tržeb a výnosů. V čele jednotlivých kategorií stojí silné značky a společnost klade velký důraz na inovace založené na vědeckých poznatcích a zlepšení efektivity. Provozní marže se podle očekávání do roku 2022 přiblíží hodnotám kolem 25 % (při konstantním měnovém kurzu roku 2017).

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail