Malé lékárny by mohly být bonifikovány

Ministerstvo zdravotnictví hodlá příští rok předložit návrh změny financování lékáren. Podle něj by malé lékárny na venkově neměly dostávat dotace jako praktičtí či zubní lékaři, ale bonifikaci.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch si je vědom, že příjmy malých lékáren klesají a musí se s tím něco udělat. Zároveň nechce podporovat rozšiřování sítě ve velkých městech, ale zabránit zanikání lékáren v odlehlých oblastech. Podílet na řešení by se podle něj měly i obce, mohou zdravotníkům nabídnout třeba bydlení nebo odpustit nájem prostor ordinace či lékárny.

Sdružení místních samospráv v ČR (SMS ČR) aktuálně mapuje dostupnost veřejných služeb na venkově. Hotová má být koncem roku a poté by starostové rádi začali hledat spolu s ministerstvem řešení. Podle poznatků SMS ČR je aktuální či hrozící nedostatek lékáren způsoben především vysokou nákladovostí na jejich provoz, která souvisí s množstvím administrativních úkonů a klesajícími zisky menších lékáren. Dalším problémem je takzvaná „léková turistika“, jejíž příčinou jsou zpravidla nižší doplatky na léky na předpis u větších lékáren, jež jsou součástí lékárenských řetězců.

S ministrem jednali také lékárníci a žádali mimo jiné o dodržování pravidel pro rovnoměrné dodávky léků do lékáren. Majitelé některých lékáren si totiž stěžují, že distributoři dodávají léky přednostně do velkých lékárenských řetězců. Lékárníci mají také připomínky k síti lékáren, která je podle předsedy spolku Vaši lékárníci CZ Aleše Nedopila nerovnoměrná, přebujelá v okolí obchodních center a fakultních nemocnic, zatímco na venkově menší lékárny zanikají. „Dnes jsme svědky likvidace lékáren na venkově a naopak ve městech vznikají lékárny několik metrů od sebe,“ řekl Aleš Nedopil.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail