Záněty v ústech mohou mít spojitost s dalšími nemocemi

Světový den ústního zdraví se slaví 20. března a je skvělou příležitostí připomenout si, jak je péče o zuby důležitá. Je totiž podstatná nejen kvůli zdraví zubů samotných, ale může zabránit i rozvinutí onemocnění v jiných částech těla.

Výzkum doposud prokázal tuto spojitost mezi zuby a plícemi, játry a také srdcem. Propojenost zánětů byla prokázána i mezi zuby a klouby. Podle Eurobarometru byla u Čechů důvodem poslední návštěvy zubaře skoro v 60 % případů kontrola, naopak pouze ve 12 % případů šlo o akutní léčbu. I tak má své přirozené zuby jen 43 % populace, což nás sice řadí lehce nad unijní průměr (41 %), ale je to stále mnohem méně, než na Maltě nebo Kypru, kde má všechny své zuby asi 60 procent obyvatel.

Průzkumy sledující spojitost mezi kondicí zubů, dásní a vnitřními orgány dále pokračují. Předpokládá se, že bakterie v našich ústech mohou způsobit zánět v krevním řečišti, který následně zvyšuje riziko srdečních onemocnění a mozkové mrtvice. Známé jsou i jiné souvislosti, například to, že lidé s diabetem mohou mít vyšší riziko onemocnění dásní. Některé bakterie spojené s onemocněním dásní mohou ovlivnit to, jak tělo kontroluje hladinu cukru v krvi, což může způsobit rozvoj cukrovky.

Problémy v důsledku špatné péče o chrup hrozí i během těhotenství. Při vážnějším dentálním onemocnění mohou bakterie prostřednictvím krevního oběhu zasáhnout i dítě, což může vést k předčasnému porodu nebo nižší porodní hmotnosti. Hormony, které se uvolňují během těhotenství, navíc mohou způsobovat záněty dásní, takže v průběhu těhotenství jsou pravidelné návštěvy u zubaře a správná výživa zubů o to důležitější.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail