Češi přišli na chuť vitaminu D

Z analýzy internetového e-shopu Lékárna.cz vyplývá, že prodej přípravků s vitaminem D meziročně vyrostl o 38 %. Dále se ukázalo, že v lékárnách se nejčastěji nakupují multivitaminy a vitamin C. Naopak nejméně vitamin K a A.

„Donedávna neprávem opomíjený byl vitamin D. Jeho doplňování je právě v našem zeměpisném pásmu důležité, obzvlášť teď v zimních měsících,“ potvrzuje magistra Pavla Horáková, která vede tým lékárníků poskytujících rady zákazníkům Lékárny.cz prostřednictvím online chatu.

Multivitaminy jsou v sortimentu Lékárny.cz sice nejprodávanější, ale jejich pozice se meziročně nijak zásadně nemění. Stejně tak celá kategorie vitaminů meziročně nijak nerostla. „Za vitaminy utrácíme zhruba stále stejně, jen naše ‚chutě‘ se mění,“ shrnuje Ivana Broklová, analytička Lékárny.cz.

Z jednotlivých vitamínů lidé nejčastěji nakupují vitamin C. I ten v prodejích kopíruje trend celé kategorie a ve srovnání s předchozím rokem se ho prodalo víceméně stejné množství. Podle odborníků však u zdravého člověka není nutné céčko doplňovat.

Třetinový propad zájmu meziročně zaznamenal vitamin A. „Celkově ho doplňujeme méně často než jiné vitaminy. Ze zdravotního hlediska je vhodnější jeho doplňování z přírodních zdrojů,“ doporučuje Pavla Horáková.

Vitaminový žebříček Lékárny.cz (podíly na celkovém prodeji, v kusech)

34 % multivitaminy
31 % vitamin C
17 % vitamin B
5 % vitamin E
3 % vitamin D
2 % vitamin A

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail