Děti užívají antibiotika nadměrně

Antibiotika se k léčbě infekčních a bakteriálních onemocnění používají téměř 100 let. Podle průzkumu společnosti GfK ale považuje 71 % lékařů jejich užívání u dětských pacientů za nadbytečné. S názorem, že děti užívají antibiotika nadměrně, přitom souhlasí více lékaři než lékařky.

Společnost GfK provedla průzkum mezi 200 českými praktickými lékaři pro děti a dorost. Zajímal je jejich názor na to, zda míra užívání antibiotik je u dětí přílišná, nebo naopak přípustná. Celkem 71 % lékařů považuje užívání antibiotik u dětských pacientů za nadměrné. Naopak 29 % lékařů se hlásí k výroku, že určitě nedochází ke zbytečně velkému užívání antibiotik u dětí.

„Zajímavostí výzkumu GfK je, že muži lékaři souhlasí v 81 % případů s nadužíváním antibiotik u dětských pacientů. Naopak ženy lékařky souhlasí s nadbytečným užíváním antibiotik u dětí o něco méně – v 69 % případů. Více s užíváním antibiotik nad míru souhlasí mladší lékaři do 50 let (v 75 % případů), než jejich starší kolegové, kteří udávají kladný souhlas s nadměrným užíváním antibiotik u dětí v 67 procentech případů,“ říká Barbora Večerková, vedoucí zdravotnického výzkumu z GfK.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail