Zuzana Rajčániová, obchodní ředitelka společnosti Interpharm Slovakia

Již od dětství ji svou čistotou a vůní okouzlovalo prostředí lékáren. O ničem jiném než o práci za tárou proto ani neuvažovala. Jak už to ale v životě bývá, osud ji nakonec nasměroval jinam. Její profesní dráha sice začala v lékárně, ale postupně vedla až na současnou pozici obchodní ředitelky společnosti Interpharm Slovakia.

 

Dobře si pamatuje, jak se před ukončením základní školy dohadovala s rodiči, kam půjde dál studovat. „Rodiče chtěli, aby to bylo na gymnázium, ale já jsem si prosazovala školu, která by byla co nejblíž farmacii, a tak jsem nakonec vystudovala obor farmaceutický laborant na střední zdravotnické škole,“ popisuje. Po maturitě pak pokračovala ve vysokoškolském studiu na farmaceutické fakultě, ale určité události způsobily, že její život nabral jiný směr. Studium farmacie přerušila a nastoupila do svého prvního zaměstnání.

 

Tři roky za tárou

Postupně pracovala ve dvou nejexponovanějších lékárnách v centru rodné Bratislavy, kde měla první příležitost si vyzkoušet každodenní kontakt s lidmi. „Poznala jsem, jak zajímavá, ale také náročná práce za tárou je. Jakoukoliv interakci se zákazníky jsem vnímala jako příležitost zjistit, co je trápí. A považovala jsem za poslání jim poradit a pomoci,“ říká.

Po třech letech za tárou se jí naskytla příležitost jít pracovat do Štátného ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL). Šla tam proto, že jako mladá chtěla vyzkoušet něco nového. V žádném případě se nejednalo o přesun do kanceláře, protože v ŠÚKL pracovala mimo jiné i v laboratoři. Byla tedy stále v bezprostředním kontaktu s farmacií, i když tam samozřejmě zažila jiný druh práce než v lékárně.

 

Být u zrodu firmy je neobyčejný zážitek

Psal se rok 1995 a po roce působení v ŠÚKL přijala novou výzvu. „Dověděla jsem se tehdy, že se na Slovensku otvírá nová distribuční firma, a když mě její zakladatel a majitel v jedné osobě oslovil, abych se stala členem jeho týmu, neváhala jsem. Šlo o nový projekt, na kterém mě lákalo poznat lékárenský svět z druhé strany, tedy ze strany zásobování. A také jsem toužila být u zrodu něčeho nového, co se bude rozvíjet a co bude dynamické. V tom jsem se nezklamala,“ vzpomíná na začátky ve firmě Interpharm s.r.o., která se pak v roce 2000 přetransformovala na Interpharm Slovakia a.s. a k níž pak ještě před třemi lety přibyla dceřiná společnost Benepharma CZ.

V době, kdy do firmy nastupovala, v ní pracovalo 20 lidí. Jak zdůrazňuje, velmi ji těší, že někteří z nich jsou stále jejími kolegy. Nejdříve krátce působila na pozici pracovnice odbytu v call centru, kde byla v bezprostředním kontaktu s lékárníky. Jak se firma rozvíjela, vyzkoušela si práci i v dalších odděleních. „Vždy se mi líbila obchodní jednání s dodavateli. Při první možné příležitosti jsem tedy přešla do oddělení nákupu, kde jsem dlouho pracovala jako jeho vedoucí. S rozvojem firmy se pak moje působení přetransformovalo do pozice obchodní ředitelky,“ vysvětluje.

Zuzanu Rajčániovou vždy přitahovalo prostředí farmacie, ovšem ve společnosti Interpharm zjistila, že je jí blízký i obchod, v němž se takříkajíc našla. „Těší mě být v kontaktu se zástupci zahraničních firem,“ podotýká a dodává, že ve své práci oceňuje hlavně možnost budovat povědomí o různých značkách. „Nejsme zaměřeni jen na klasickou distribuční činnost, ale hlavně působíme jako výhradní obchodní a marketingoví zástupci více známých značek volně prodejných léků a potravinových doplňků. Tím pádem se ve firmě propojují různé činnosti, z nichž ta klasická distribuční tvoří jen menší část. Především se snažíme vytvářet obchodní a marketingové zázemí zastupovaných značek,“ objasňuje.

 

Není nad osobní zkušenost

Ve společnosti v současnosti pracuje 95 lidí. Zuzana Rajčániová zdůrazňuje, že aby se firmě dařilo, musejí být v pracovním kolektivu lidé, kteří jsou kreativní, dynamičtí, a hlavně musejí věřit tomu, co dělají s tím, že do práce vkládají i své srdce. Tým jejích nejbližších kolegů tvoří pracovníci nákupního a marketingového oddělení, a také lidé, kteří jsou v denním kontaktu s lékárníky, a obchodní zástupci.

Při výběru spolupracovníků se jí vždy osvědčila intuice. Využívají také příležitost se s uchazečem vzájemně poznat. „Člověk, který se u nás zajímá o místo, přijde na pár dní nebo alespoň hodin do firmy, aby poznal její chod. To se nám velmi osvědčilo a je to užitečné pro obě strany. Mnohokrát se stalo, že člověk přišel, a když viděl, v jaké rychlosti a nasazení pracujeme, uvědomil si, že taková práce nesplňuje jeho představy či by na ni nestačil, a řekne, že k nám jít pracovat nechce,“ popisuje.

V přímém zastoupení mají přes dvacet značek a obchodují s celým světem. Má-li vybrat jednu, kterou považuje za obzvláště úspěšnou, neváhá: „Určitě je to kanadská značka Jamieson. Jsme s ní velmi úzce propojení a baví nás pro tuto značku výživových doplňků vytvářet odborné zázemí.“ Ve spojení s touto značkou mají rozpracováno mnoho projektů. Jedním z nich je například projekt Od srdce k srdci. Probíhá v lékárnách na Slovensku a jeho první část je zaměřena na screening rizikových faktorů funkce kardiovaskulárního systému. Na to navazuje část druhá, v níž lékárníci klientům poskytují poradenství, aby lidé zjištěné rizikové faktory mohli eliminovat, a to i za pomoci výživových doplňků.

 

Dovolená jen ve vlastní režii

Přestože ji práce nesmírně baví, ví, že nesmí zanedbat ani odpočinek. Vedle jógy má ve velké oblibě i cyklistiku, na kterou si vždy najde čas. „Jezdit se dá i v listopadu či v prosinci, jde jen o to se vhodně obléct,“ podotýká. Baterky, jak říká, jí dobíjí i pobyt v přírodě. A její velkou láskou jsou knihy. „Doba, kdy jsem jako mladá četla dvě až tři knihy týdně, je už pryč, ale využívám moderní technologie a propadla jsem kouzlu audioknih. Ve chvíli, kdy jsem unavená a nejsem schopná se soustředit na čtení, si je pouštím,“ říká.

Na delší dovolenou se dostane jednou ročně. Ráda kombinuje aktivní dovolené s pasivním odpočinkem a zásadně je pro sebe a svou rodinu organizuje sama bez cestovních kanceláří. Kromě hlavní dovolené se snaží využít i další příležitosti a třeba během jarních prázdnin si udělat chvilku volno. „Například loni v listopadu jsem na pár dnů odjela do Kodaně, protože jsem chtěla poznat jejich kulturu hygge, která klade velký důraz na kvalitu osobního života,“ vzpomíná.

Markéta Grulichová

marketa.grulichova@atoz.cz

Článek v plném znění najdete v časopisu Pharma Profit 20/2018.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail