V Benu varují před předávkováním paracetamolem

Nachlazení, chřipka a virózy kosí v posledních týdnech děti i dospělé, což je znát nejen v ordinacích lékařů, ale hlavně v lékárnách, kde je v současnosti velký zájem o léčivé přípravky, které obsahují paracetamol. Je to bezesporu látka účinná, o níž však beze zbytku platí, že jde o dobrého sluhu, ale zlého pána.

V poslední době se hodně mluví o nebezpečí vzájemného působení různých léků, kdy kombinace různých účinných látek může způsobit nečekané komplikace. Ty ale mohou nastat i mezi léky se stejnou účinnou látkou, kdy lidé jen nevědí, že se v druhém přípravku nachází stejná látka, kterou už si vzali v jiném léku dříve. Typickým příkladem je velmi oblíbený a účinný paracetamol. V Evropě i USA jsou každoročně popisovány tisíce intoxikací. Jen toxikologické informační středisko Všeobecné fakultní nemocnice a 1. LF UK v roce 2015 konzultovalo 524 případů předávkování paracetamolem.

Paracetamol je k mání ve formě klasických i šumivých tablet, čípků, sirupů a prášků určených k přípravě horkých nápojů. Je součástí i léčivých přípravků vázaných na lékařský předpis. V České republice je registrovaných cca 67 takových léčivých přípravků. Lidé paracetamol logicky vnímají jako léty prověřenou bezpečnou látku, a také proto jsou méně ostražití. Kombinací různých léků tak mohou snadno překročit maximální denní dávku, která u dospělého člověka činí 4 g (tj. např. osm 500 g tablet). Paracetamolu se přitom připisuje až polovina případů akutního jaterního selhání. Při dlouhodobém užívání také škodí ledvinám.

„Kombinované přípravky kromě paracetamolu obsahují i jiné účinné látky, které jsou nevhodné například u pacientů, kteří se léčí na vysoký krevní tlak. U přípravků určených na léčbu chřipky a nachlazení to často bývá účinná látka fenylefrin, která je kontraindikována u pacientů se závažnou srdeční chorobou, vysokým krevním tlakem, onemocněním štítné žlázy a také u pacientů užívajících některá antidepresiva,“ upozorňuje PharmDr. Ivana Lánová, vedoucí lékárny Benu v Mladé Boleslavi.

A právě nebezpečí předávkování paracetamolem a lékových interakcí stojí za kampaní, kterou spustili v lékárnách Benu. Lékárníci se během ní snaží upozornit klienty a pacienty na uvedené riziko předávkování. Lékárny Benu navíc svým stálým zákazníkům na tuzemském trhu nabízejí službu v podobě věrnostní karty Benu Plus. Díky ní mají léky svých zákazníků pod kontrolou a umí nevhodné kombinace léků pohlídat a upozornit na možná rizika i s ohledem na dlouhodobou historii nákupů. „V našich lékárnách se tak běžně stává, že pacientovi požadovaný kombinovaný přípravek nedoporučíme. Zaměníme jej za jiné přípravky, které léčí jednotlivé příznaky a jsou pro daného pacienta bezpečné,“ podotýká doktorka Lánová.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail