V lednu bylo předepsáno přes čtyři miliony eReceptů

Za první měsíc bylo přes nový systém elektronické preskripce předepsáno 4,4 milionu receptů a vydáno 3,9 milionu – týdně bylo tak předepsáno přibližně milion receptů. Z celkového počtu receptů v ČR je 80 % předepisováno v elektronické podobě.

„První měsíc fungování ukázal, že systém funguje dobře, přihlášeni jsou téměř všichni lékaři a většina receptů v ČR se již předepisuje elektronicky. Jakýkoliv odklad povinnosti by tak v tuto chvíli neměl žádný smysl. Ministerstvo nyní intenzivně pracuje na slíbených funkcionalitách, jako je lékový záznam, které předchozí vedení resortu nezvládlo připravit. Lékový záznam by měl být součástí eReceptu od roku 2019,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

V pondělí 29. ledna padl rekord v počtu předepsaných eReceptů za jeden den, lékaři jich předepsali celkem 256 tisíc. Statistiky ukázaly, že se nejvíce předepisuje vždy v pondělí. Celkem bylo vydáno 5,2 milionu položek na eReceptu, přičemž za leden bylo provedeno více než 19 milionů transakcí mezi Centrálním úložištěm elektronických receptů a koncovými systémy lékařů a lékárníků a průměrná odezva mezi nimi se pohybovala v jednotkách sekund. K 31. lednu Státní ústav pro kontrolu léčiv vyřídil 43 136 žádostí lékařů (včetně stomatologů), dalších 2 941 čeká na ověření u České lékařské komory. SÚKL eviduje celkem 26 651 aktivně elektronicky předepisujících lékařů. Ke konci ledna si o přístupové údaje zažádalo 58 lékařů.

Rok 2017 se v celkové bilanci počtu lékařů, kteří ukončili svou činnost, nijak dramaticky neliší od předchozích let. „Z analýzy, kterou Ministerstvo zdravotnictví ČR provedlo, je zřejmé, že v roce 2017 nedošlo k žádnému masivnímu ukončování činnosti lékařů, a to ani v posledním kvartálu. Jejich počet se pohybuje na stejné úrovni,“ řekl ministr Vojtěch. To dokazují čísla, bilance počtu zdravotnických zařízení za poslední čtvrtletí roku 2017 se nijak neliší od minulých let, činila – 417 a byla dokonce lepší než v roce 2014 a 2015.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail