Novela zákona má odložit sankce za listinné recepty

Dočasné zrušení sankcí za předepsání papírového receptu místo povinného elektronického schválila Poslanecká sněmovna v návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 378/2007 Sb., o léčivech.

Primárním cílem novely je zajistit transpozici evropské směrnice o standardech a specifikacích systému jakosti pro transfuzní zařízení, zároveň však obsahuje ustanovení o odkladu sankcí lékařům za předepisování léků bez použití elektronické preskripce. Návrh novely zákona musí ještě posoudit Senát a následně podepsat prezident republiky. V případě, že se tak stane, mohla by novela zákona nabýt účinnosti přibližně v polovině března tohoto roku.

„Roční odložení sankcí je fér vůči lékařům a vytváří prostor pro vylepšování systému. V tuto chvíli není přihlášeno ještě několik tisíc lékařů, kteří čekají na ověření u České lékařské komory. Rok je proto dostatečně dlouhý čas na to, aby se všichni lékaři zapojili, seznámili se s eReceptem v praxi a aby Ministerstvo zdravotnictví ČR a SÚKL připravily lékový záznam, který přinese vyšší bezpečnost pacientům,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Pokud bylo zahájeno přestupkové řízení s některým lékařem, který předepsal papírový recept, bude zastaveno. Bez uvedené novely by lékařům za nedodržení povinnosti předepisovat léky elektronicky hrozila sankce až do výše dvou milionů korun. Podle ministra je zavedení eReceptu správná cesta a jde o důležitý první krok k elektronizaci českého zdravotnictví. Elektronický recept by měl do příštího roku také nabídnout lékový záznam. S cílem lékaře a lékárníky maximálně informovat a pomoci jim se zaváděním eReceptu do praxe spustí v únoru Ministerstvo zdravotnictví ČR ve spolupráci se Státním ústavem pro kontrolu léčiv v jednotlivých regionech praktické semináře.

Pravidla a podmínky používání eReceptu jsou uvedeny na oficiálních stránkách elektronické preskripce: www.epreskripce.cz.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail