Ministr Vojtěch chce vysoce inovativní léky řešit komplexněji

Ministr zdravotnictví zastavil proces přijetí novely vyhlášky č. 376/2011 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona o veřejném zdravotním pojištění.

„Z mého pohledu tato vyhláška, kterou připravilo předchozí vedení ministerstva, nepřináší systémové řešení a vedla by k omezení dostupnosti vysoce inovativních léčivých přípravků, což nemohu dopustit,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Přijetí této novely by negativně dopadlo na vstup účinných a bezpečných léčiv na český trh, neboť by musely splnit přísná kritéria, která jsou ve vyhlášce arbitrárně stanovena, a to aniž by předtím byla prodiskutována s odbornou veřejností a pacientskými organizacemi.

Nová podoba již příští rok

V nejbližší době proto ministr zdravotnictví v demisi zahájí práce na komplexní revizi stanovování cen a úhrad léků z veřejného zdravotního pojištění tak, aby se léky dostávaly k pacientům snadněji a rychleji než doposud. „Problematiku dostupnosti léčivých přípravků budeme řešit komplexně spolu se změnou systému stanovení cen a úhrad v rámci nového zákona o veřejném zdravotním pojištění. Změnu důkladně prodiskutujeme jak s odborníky, tak s pacientskými organizacemi. Legislativa musí být ošetřena tak citlivě, aby se pokud možno vůbec nedotkla pacientů,“ dodal ministr. Nový zákon o veřejném zdravotním pojištění by měl být předložen do legislativního procesu do konce příštího roku.

Cílem ministerstva zdravotnictví je ve spolupráci se Státním ústavem pro kontrolu léčiv a zdravotními pojišťovnami zajistit, aby se českým pacientům dostala účinná a bezpečná léčba co nejrychleji a za finančně udržitelných podmínek.

Vzhledem k tomu, že vysoce inovativní léky patří mezi ty nejdražší, které zdravotní pojišťovny proplácejí a náklady na tuto centrovou péči rostou v desítkách procent, je nutné zajistit, aby zdravotní pojišťovny měly finance jak na úhradu této vysoce specializované péče, kterou využívá méně než 1 % občanů v ČR, tak i na běžnou lůžkovou a ambulantní péči a běžné léky a zdravotní pomůcky.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail