Majitel Zentivy kupuje firmu Bioverativ

Francouzská farmaceutická skupina Sanofi (majitel českého výrobce léků Zentiva) za 241 miliard korun kupuje americkou společnost Bioverativ. Od akvizice si slibuje posílení své pozice v oblasti léků na vzácná onemocnění.

Firma Bioverativ se teprve na začátku loňského roku oddělila od společnosti Biogen a má dominantní postavení na trhu s léky na hemofilii. Francouzská skupina díky této koupi posílí svoji pozici v oblasti speciální péče a vedoucí postavení na trhu s léky pro vzácná onemocnění, na němž je po převzetí firmy Genzyme v roce 2011 předním hráčem. Za devět měsíců loňského roku tržby z prodeje uvedených léků stouply o více než pět procent na 55,9 miliardy korun.

Nákupem firem se Sanofi snaží rozšířit nabídku léků, protože jí končí patentová ochrana na její „zlatou žílu“ v podobě insulinu Lantus. Zentiva, která vyrábí generické léky, je součástí Sanofi od roku 2009. Strategií Sanofi je však své podnikání v oblasti generik v Evropě převést na nového vlastníka a očekává se, že se tak stane ještě letos.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail