Jak se české maminky připravují na příchod miminka a na porod?

Čtyřicet týdnů plných emocí, nových situací a také zařizování před narozením miminka, tak začíná zcela nová etapa v životě ženy, která s sebou přináší i mnoho dosud neřešených otázek. Každé těhotenství je individuální, ale přesto jsou témata, která řeší všechny nastávající maminky. Podle aktuálního dotazníkového šetření Bepanthen barometr 2017, které exkluzivně zpracovala společnost Median, je pro těhotné ženy nejdůležitějších těchto pět témat: správné kojení a výživa dítěte (94 %), stravování maminky během těhotenství a kojení (93 %), výbava pro miminko (91 %), nemoci a očkování (87 %) a cvičení v těhotenství a po porodu (85 %).

Tatínkové by měli ženám poskytovat více materiální podpory a pomáhat v praktických věcech

„Z provedeného průzkumu mimo jiné vzešlo, že téměř dvě třetiny budoucích maminek (65 %) by si přály, aby se jim ze strany partnerů dostávalo více materiální podpory a pomoci v zajištění běžného chodu domácnosti, jako je úklid, nakupování. Pětatřicet procent žen by si pak přálo, aby jim jejich partneři poskytli emocionální a osobní podporu během těhotenství,“ shrnuje výsledky průzkumu Monika Slavíková, produktová manažerka Bayer, divize Consumer Health. Ve skutečnosti se tatínkové podílejí materiální podporou a praktickou pomocí ženám v 57 % a emocionální podporou pak ve 43 %.

Prvorodičky hledají rady hlavně na internetu. Aktivně si informace zjišťují i dosud netěhotné ženy

Informace o tom, co je potřeba nakoupit pro miminko a co vzít s sebou do porodnice, hledají těhotné ženy nejčastěji na internetu (78 %). Jako druhý zdroj (76 %) využívají rady svých kamarádek, rodiny a známých. Ve 29 % maminky dohledávají také informace v knihách a odborných publikacích. Celkově si budoucí maminky poměrně zodpovědně zjišťují informace o průběhu těhotenství a s ním souvisejících tématech – informace si aktivně vyhledává 86 % těhotných. V druhém a třetím trimestru je to celých 97 % maminek. I mezi dosud netěhotnými ženami z cílové skupiny žen ve věku 18 až 35 let je zájem o informace vysoký – 88 % žen, které se o miminko již snaží, si informace v předstihu vyhledává.

Přípravky pro dítě vybírají prvorodičky podle složení a doporučení odborníka i známých

Míra připravenosti výbavičky pro miminko se logicky zvyšuje s pokročilejšími fázemi těhotenství. Podle průzkumu Bepanthen barometr mezi ženami v 1. až 5. měsíci těhotenství ještě 59 % nemá nakoupeno téměř nic, ale v 6. až 9. měsíci je těchto „nepřipravených“ už jen 10 %. Více „připravené“ jsou podle průzkumu ženy z větších měst, pravděpodobně vzhledem k lepší dostupnosti prodejen. Při výběru přípravků pro dítě je pro ženy důležité zejména jejich složení (92 %), zkušenosti známých s přípravky (91 %) a také doporučení odborníka (89 %). Cena nehraje u přípravků pro děti takovou roli. Samotné nákupy výbavičky pro dítě pak ženy realizují zhruba rovnoměrně jak v kamenných prodejnách, tak na webu anebo darem či výměnou se známými a rodinou.

V kojení mají české ženy jasno – pro dítě je zdravé a pro rodiče finančně výhodné

Pro budoucí maminky je kojení a správná výživa dítěte prioritou. Naprostá většina budoucích maminek (98 %) je rozhodnuta, že bude kojit. Jako důvody pro toto rozhodnutí ženy podle jmenovaného výzkumu uvádějí, že je to to nejlepší pro dítě, že je kojení zdravé, že je mateřské mléko výživově kvalitní, že je kojení přirozené a prohlubuje vztah dítěte s matkou. V neposlední řadě ženy přiznávají, že je kojení také finančně výhodné. „Kojení v prvních letech života podporuje zdravý vývoj mozku a rozvíjí základní mentální dovednosti dítěte. Delší doba kojení také pozitivně ovlivňuje rozvoj jeho poznávacích funkcí v pozdějším věku. U kojených dětí je dále prokázáno nižší riziko vzniku enterokolitidy, infekčních onemocnění a obezity, maminky, které kojily, mají snížené riziko vzniku rakoviny prsu,“ uvádí MUDr. Anna Mydlilová z Laktační ligy. Jak dále ukázal průzkum, bližší informace o kojení si v rané fázi těhotenství zjišťuje 45 %, v pozdější fázi 66 % těhotných.

Rozhodování o místě porodu závisí ve velké míře na vzdělání prvorodičky

Ženy nejčastěji využívají nebo plánují využívat předporodní či těhotenské kurzy (celkem se jedná o 43 % žen). Většina žen (70 %) tyto kurzy absolvuje ve skupině a v 80 % je při nich doprovází partner. Sedmnáct procent žen pak využívá služeb porodní asistentky a 16 % těhotných spoléhá na rady laktačních poradkyní. Jen 5 % dotazovaných se chystá využít služeb duly a více než třetina žen (39 %) neplánuje využívat žádnou poradenskou službu. Nejdůležitějším spontánně uváděným tématem ohledně porodu je jeho samotný průběh a příprava na porod (36 %), na druhém místě pak hodnocení a výběr porodnice (23 %). Ženy však často zjišťují také informace o možných komplikacích či o bolestivosti porodu a možnostech tišení bolesti. Faktor rozhodování o místě porodu závisí ve velké míře na vzdělání – mezi méně vzdělanými ženami spoléhá 52 % výlučně na něčí doporučení, zatímco mezi vysokoškolačkami bude 69 % vybírat jak na základě doporučení, tak i podle vlastního uvážení.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail